Komoditní potraviny

Čočka velkozrnná

Čočka velkozrnná

Tato luštěnina je velmi důležitá součást stravy, má vysoký obsahu bílkovin – až 26%, je jedinečným zdrojem energie, železa, kyseliny listové a vlákniny. Vhodná ke každodennímu použití ve studené i teplé kuchyni.

Kyselina citronová

Kyselina citronová

Kyselina citronová je slabá trikarboxylová kyselina nacházející se v citrusových plodech. Je přírodní konzervační látkou a používá se jako dochucovací prostředek jídel, nealkoholických a alkoholických nápojů. V biochemii je důležitým meziproduktem v citrátovém cyklu.

Fazole bílá

Fazole bílá

Jedná se o popínavou nebo vzpřímenou bylinu, původně pocházející z tropických oblastí Ameriky. Tato luštěnina díky vysokému obsahu obsahu vlákniny, rostlinných bílkovin – až 25%,, minerálů a vitamínů patří ke nejzdravějším potravinám. Má bílou barvu a lahodnou krémovou chuť. Používá se po tepelné úpravě.

Fazole žíhaná

Fazole žíhaná

Jedná se o popínavou nebo vzpřímenou bylinu, původně pocházející z tropických oblastí Ameriky. Tato luštěnina díky vysokému obsahu obsahu vlákniny, rostlinných bílkovin – až 25%,, minerálů a vitamínů patří ke nejzdravějším potravinám. Tento velmi oblíbený typ tmavší barvy se strakatými pruhy má široké použití při přípravě pokrmů.

Hrách žlutý půlený

Hrách žlutý půlený

Zralá semena hrachu se používají jako luštěnina bohatá na bílkoviny, vlákninu, vitamíny ze skupiny B a minerální látky. Užívá se v teplé i studené kuchyni. Má lahodnou chuť, před tepelným zpracováním není nutné půlený hrách namáčet.

Rýže dlouhozrnná

Rýže dlouhozrnná

Rýže je jednou z nejdůležitějších potravin světa, svůj původ má v tropických oblastech Asie a Afriky. Získává se z rostliny rýže po prvním loupání a používá se po tepelné úpravě jako příloha k různým pokrmům. Je lehce stravitelná, má vynikající chuť, nelepí se a nerozvařuje.

Rýže parboiled

Rýže parboiled

Jak už sám název napovídá, rýže se speciálně upravuje tak, aby při jejím zpracování neztratila vitamíny a minerály obsažené v její slupce. Díky tlakovým vlnám se důležité látky přesunou ze slupek do jednotlivých zrnek a teprve pak se zrna oloupou. Rýže je lehce stravitelná, nelepí se a nerozvařuje.

Rýže kulatozrnná

Rýže kulatozrnná

Zrna tohoto typu nebroušené rýže jsou malá, čistá a kulatá. Díky své lahodné mléčné chuti a lepivé konzistenci je rýže vhodná k přípravě sushi, je lehce stravitelná a nadýchaná. Má vysoký obsah sacharidů a tím i vysokou výživovou hodnotu.

Rýže jasmínová

Rýže jasmínová

Tato surovina je hojně užívaná v asijských kuchyních, má středně velká zrna, výraznou ořechovou vůni snadno rozpoznatelnou již na dálku a lepivou strukturu. Je zdrojem vitamínů, minerálů, má příznivý vliv na snižování cholesterolu. Své místo si získává i v evropslých kuchyních jako příloha k různým druhům masa.

Těstoviny DURUM

Těstoviny DURUM

Základní surovinou této skupiny těstovin jsou zrna tvrdé pšenice, tzv. semolina. Nerozvařují se, mají vysoký energetický obsah, jsou lehce stravitelné, bohaté na sacharidy. Patří k nejhodnotnějším těstovinám se skvělou chutí a nižším obsahem lepku a škrobu, než těstoviny z pšenice měkké.

Jedlá soda

Jedlá soda

Hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) neboli jedlá soda (soda bicarbona) je bílý prášek rozpustný ve vodě za vzniku roztoku se zásaditým pH. Hydrogenuhličitan sodný se používá jako součást kypřicích prášků do pečiva a šumivých prášků do nápojů, k neutralizaci poleptání kyselinou. Používá se též jako náplň do hasicích přístrojů. Dá se také použít pro bělení zubů, pro změkčení potravin vařených ve vodě, na čištění v domácnosti i na pohlcení nežádoucích pachů.

Síran sodný

Síran sodný

Síran sodný (Na2SO4) je sodná sůl kyseliny sírové. Bezvodý síran sodný je bílá krystalická látka známá jako minerál thenardit. Dekahydrát je známý od 17. století jako Glauberova sůl nebo mirabilit (historicky sal mirabilis). Síran sodný se vyskytuje také jako heptahydrát, který se při ochlazování mění na dekahydrát. Roční výroba síranu sodného je 6 milionů tun, jde o jednu z hlavních světových chemikálií. Síran sodný se používá hlavně při výrobě čisticích prostředků a v sulfátovém procesu rozvlákňování papíru. Okolo dvou třetin světové produkce pochází z přírodního minerálu mirabilitu, zbytek z vedlejších produktů chemických procesů, například z výroby kyseliny chlorovodíkové nebo úpravy uranové rudy.

Uhličitan sodný

Uhličitan sodný

Uhličitan sodný (Na2CO3), též soda, soda na praní, těžká/lehká soda nebo kalcinovaná soda, je anorganická sloučenina. Je to sodná sůl kyseliny uhličité. V bezvodém stavu jde o bílý prášek tající při 851 °C. Ve vodě se snadno rozpouští za uvolnění hydratačního tepla. Krystalizací za laboratorní teploty lze získat nejdůležitější hydrát, tzv. krystalovou sodu (Na2CO3·10H2O) – uhličitan sodný, dekahydrát. Soda patří k nejdůležitějším produktům chemického průmyslu. Nachází využití v rozmanitých výrobách, jako např. v keramice, textilním průmyslu (barvení a zpracování bavlny), při výrobě mýdel, ve sklářství, při výrobě buničiny, v pracích a odmašťovacích prostředcích, v chemickém průmyslu jako levná alkálie atd. Současná výroba sody na světě přesáhla 32 mil. t/rok.

Vaše jméno(*)
Please type your full name.
E-mail(*)
Invalid email address.
Text zprávy
Neplatný vstup
Ověření(*)
Ověření
Neplatný vstup

LN FOOD
Dolany 683
783 16 Dolany u Olomouce
Česká republika

Tel.: +420 776 142 256
Fax: +420 585 206 722

DIČ: CZ 258 151 05

© 2016-2021 LN FOOD | Tvorba webové stránky carl.cz

Naše projekty